Nevelésfilozófiánk a gyermeki személyiség szeretete, megbecsülése és tisztelete

Az óvoda épülete

Szigliget a Balaton gyöngyszeme, annak is a szívében, a település központjában helyezkedik el a mi óvodánk. Közvetlen környezetében a Tapolca patak, a kiserdő és nagyon közel a Balaton, az udvar minden csücskéből láthatjuk a Várat. Szomszédságunk pedig a település Általános Iskolája, ahova elballagó óvodásaink okosodni indulnak. A csodálatos környezet elősegíti, hogy óvodánkban a gyerekek és munkatársak egyaránt felszabadultan és kellemesen érezzék magukat. Az épület az 1980-as évek elején lett újjáépítve, amely 2004 óta egy vegyes csoporttal működik. A 2020-2023-ban történt felújítás során az egész óvodaépület megújult. Új nyílászárók beszerelése, külső hőszigetelés, tetőfelújítás, fűtésrendszer korszerűsítése, gyermekmosdó teljes átalakítása, felújítása történt meg. Óvodánk helyiségei barátságosak, csoportszobáink nagyméretűek, a dekoráció saját kezünk munkája, természetes alapanyagokból készültek. Intézményünkbe a helyi lakosok gyermekein kívül a szomszéd településről, Hegymagasról is fogadunk gyermekeket. Az intézményhez nagyméretű udvar tartozik, mely füvesített, hárs, nyír és juharfával, zöldségkerttel beültetve. Madárbarát ovikertünk van, mely bőséges teret biztosít a gyermekek mozgásigényének kielégítéséhez. Mozgásfejlesztő játékok, mászókák, babaház, homokozó, csúszda, hinta, kertipadok teszik vonzóvá.

Ilyenek vagyunk mi

Nevelési rendszerünk középpontjába a gyermeket állítjuk. A gyermekek tevékeny mindennapjai biztonságot nyújtó feltételrendszerben, szeretetteljes légkörben valósulnak meg. Vállaljuk, hogy olyan nyitott, önálló véleményüket kifejezni képes, aktív, alkotni szerető gyermekeket indítunk útjukra, akik szívesen fogadnak be új információkat, képesek a mai iskolai elvárásoknak megfelelni. Ez csak úgy érhető el, ha jól érzik magukat, érzelmileg biztonságban vannak. Mindezt szoros együttműködésben tesszük a családokkal. Ápolva a kapcsolatot közös programok, munkadélutánok és tematikus, segítő szülői értekezletek megszervezésével. Az óvodai és a családi nevelés összhangját a nyitottság és a bizalom elemeire építjük. Óvodánkban a gyermeki magatartás alakulása szempontjából modellértékűnek tartjuk az óvodapedagógusok, nevelő munkát segítők személyiségét, viselkedését.

Felelősség

Az óvoda dolgozói elkötelezett környezetvédők, ezért nagyon fontosnak tartjuk a környezettudatos magatartás kialakítását már gyermekkorban.

Együttműködés

Pedagógiai munkánk nem ér véget az óvodás gyermek nevelésével, a családok felé is értéket közvetítünk a különféle közös programokkal.

Szeretetteljes közeg

A gyermekek szeretetben élik meg mindennapjaikat, gyermeki kíváncsiságukat, érdeklődésüket, gondolataikat kifejezhetik.

Tisztelet

a másság elfogadása.

Környezetvédelem

A mi óvodánk, olyan természetközeli és vonzó óvodai környezet, ahol kitárul a gyerekek előtt a felfedezésre váró világ, melyben megtanulnak biztonsággal eligazodni és tájékozódni.

Óvodánk minden dolgozója tisztában van a fenntarthatóság tartalmi jellemzőivel, és ez minden tevékenységben megnyilvánul. Ezáltal közösségünk munkahelyi életmódjával és munkájával pozitív mintát nyújt a környezettudatos magatartásra, az ökológiai szemléletformálásra, az egészséges életmód szokásainak megalapozására.

Nevelési érték közvetítéseként fontosnak tartjuk, a szülőkkel és a gyermekekkel is tudatosítani, hogy a környezet védelme mindannyiunk feladata és egy kis odafigyeléssel javíthatunk a környezet terhelésén Az óvodapedagógusok a lehetőségeikhez mérten mindent megtesznek azért, hogy ez a szemlélet kialakulhasson, és a jövő nemzedéke már tudatosan figyeljen a környezetvédelemre. Az óvoda dolgozói elkötelezett környezetvédők, ezért nagyon fontosnak tartjuk a környezettudatos magatartás kialakítását már gyermekkorban. Hiszen amit a gyermek ebben a korban tapasztal és gyakorol, az a zsigereiben rögződik, egész életére kihat és természetessé válik számára. Ez lehet a jövő kulcsa mind a klímaváltozás lassítására, mind a környezetpusztítás megakadályozására. A hosszú távú gondolkodás alapja csak a jövő generáció nevelésében rejlik!

2023-ban elnyertük a „Madárbarát kert” címet, mely elismerése a környezettudatos nevelésünknek.

Nevelési értékeink

Nálunk a legelső és a legfontosabb a reggelente érkező gyermekek mosolya. Ezt igyekszünk ápolni és megőrizni nap, mint nap. Ezért és értük vagyunk.

Nevelésfilozófiánk a gyermeki személyiség szeretete, megbecsülése és tisztelete, a másság elfogadása. Az óvodások megfelelő nyugalmat, biztonságot és szakmai stabilitást igényelnek. Minden tevékenységet ennek rendelünk alá. A legfontosabbnak az érzelmi biztonságot, és a nyugalom légkörének megteremtését tartjuk.

A gyermekek szeretetben élik meg mindennapjaikat, gyermeki kíváncsiságukat, érdeklődésüket, gondolataikat kifejezhetik. A gyermeknek adott szeretetünktől megnyílik a fejlődés lehetősége, – a megszerzett biztonságérzettől – egészséges személyiségű gyermek fejlődik. Megismerik és gyakorolhatják az egészséges életvitel szokásait.

Egészségvédő szemléletmódot formáló programot valósítottunk meg, sok-sok túrázással, kirándulással, a „Zöld napok”  megtartásával. Természetközeli Óvodai Nevelési Programunkat a helyi adottságokat és lehetőségeket kihasználva készítjük el, ami kiegészül a számunkra fontos érzelmi intelligenciát fejlesztő tevékenységek, mint a mesélés, mondókázás, éneklés, drámajáték, boldogság órák megtartása.

Pedagógiai munkánk nem ér véget az óvodás gyermek nevelésével, a családok felé is értéket közvetítünk a különféle közös programokkal. (családi teljesítménytúra, családi rendezvények).

2021 óta minden évben elnyerjük a Boldog Óvoda címet!

Biztosítjuk óvodánkban, hogy a jövő nemzedéke szeretetben, biztonságban, a múlt értékeit, hagyományait megtartva, a kor igényeinek ésszerűen megfelelve váljanak önálló, aktív, kreatív, becsületes, egészséges felnőtté.

Munkatársaink

Szamosyné Gellén Mária